Úvod

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

určitě jste už někdy slyšeli o Internetu. Já také. Připadá mi, že Internet je dnes v módě. Kdekdo o něm mluví, lecjaká firma se dnes chlubí, že je na Internetu dostupná, s Internetem prý seženete všechno možné: čerstvou pizzu, předpověď počasí, dům nebo návod na výrobu výbušnin. Fajn. Zdá se, že ten démonický Internet umí leccos. Ale co to vlastně přesně je?

Nerada zaostávám za módou. Koupila jsem si proto o Internetu knížku. Ale asi jsem vybrala špatně. Přečetla jsem ji skoro celou, oči jsem si nad ní kazila, ale nepochopila jsem vůbec nic. Jsem počítačový laik, a proto jsem tomu přestala rozumět hned po několika stranách, protože neznám všechna cizí slova, která se v téhle oblasti tak často používají. Možná teď někdo namítne, že schopnost pracovat s počítačem patří ke všeobecnému vzdělání. Máte úplnou pravdu. Já se práce s počítačem nebojím, také něco málo umím, jenom mě pokaždé neposlouchá přesně na slovo. No, abych se přiznala, vlastně nikdy si nejsem úplně jistá, zda počítač udělá přesně to, co po něm chci já.

Pokud jsem vám jenom pro smích, protože pro vás je práce s počítačem a Internetem snazší než zavázat si tkaničky u bot, klidně tuhle knížku zavřete. Asi se tu nedozvíte nic, co ještě neznáte.

Pro ostatní mám dobrou zprávu. Kamarád zaslechl, jak svěřuji kamarádce své trable s Internetem. Zachoval se jako princ z pohádky a nabídl, že mě vysvobodí z temnot nevědomosti. Jeho nabídka byla opravdu královská: slíbil, že bude trpělivý a vysvětlí mi vše tak, abych to pochopila. (Nejsem si jistá, zda toho později nelitoval, chudák.) Hned na místě jsme si dohodli první rande.

Aha, vy pořád ještě čekáte na tu dobrou zprávu. Rande vám sice nedohodnu, ale mohu vám nabídnout náš rozhovor. Měla jsem totiž strach, že všechno zapomenu, a tak jsem si to zapsala. A vy nám teď můžete naslouchat.

Na závěr vám nabídnu ještě jednu radu. Nestihli jsme všechno probrat hned na prvním rande. Kamarád tvrdil, že bych si stejně všechno nepamatovala, popletlo by se mi to a ještě by mě bolela hlava. Udělejte to jako my: nesnažte se všechno přečíst za jediný večer. Internet vám neuteče. Jako odměnu za svou trpělivost získáte nového kamaráda: Internet. Uvidíte, že to bude lehčí, než se vám teď možná zdá.

Lenka M.A.      

Pěkné počtení, hodně zábavy a poučení při "surfování" Internetem Vám přejí

autoři       

Praha -- Podolí, léto 1998


[Úvodní stránka]
Stránku pro vás připravil Jiří Kosek