Komunikace mezi moduly – XML-RPC a SOAP

RAINBOW se skládá z několika modulů, které mezi sebou musí komunikovat. Aby byl celý systém dostatečně škálovatelný, je potřeba, aby byly jednotlivé moduly schopné spolupráce, i když poběží na různých počítačích umístěných v síti. Moduly mohou být navíc implementovány v různých jazycích.

Pro komunikaci bychom samozřejmě mohli využít takové technologie jako CORBA nebo DCOM, ale jejich implementace je poměrně složitá. Existují přitom komunikační protokoly založené na XML, které se pro naše účely výborně hodí a jejich implementace je mnohem jednodušší než u dříve zmíněných technologií.

Mezi nejpoužívanější a nejperspektivnější protokoly pro komunikaci aplikací dnes patří SOAP (Simple Object Access Protocol) [4]. Tento protokol umožňuje předávání zpráv ve formátu XML, jako komunikační protokol se přitom nejčastěji používá protokol HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Na podobných základech staví i o něco jednodušší protokol XML-RPC. Podrobnější popis SOAPu je v následující kapitole.

Výhodou SOAPu je to, že staví na technologiích, které jsou podporovány v mnoha jazycích a na mnoho platformách. Umožňuje proto integraci služeb, které pracují v heterogenním a distribuovaném prostředí.