Předmluva

Dokument, který právě teď držíte v ruce nebo čtete z obrazovky počítače, je asi prvním ucelenějším dokumentem o DocBooku v češtině. Rozhodně není dokonalý a je na něm co zlepšovat. Rozhodl jsem se ho však uvolnit v současné podobě, která je i tak pro mnoho uživatelů DocBooku užitečná, protože nebudu mít hned tak čas ho nějak výrazně vylepšit. Pokud v něm narazíte na nějakou chybu, budu rád, když mne na ní upozorníte zasláním dopisu na . Neposílejte mi však dotazy typu, že vám nejde něco nainstalovat, nebo že něčemu nerozumíte – s největší pravděpodobností nebudu mít čas na ně odpovědět. Lepší je proto dotaz rovnou zaslat do nějaké diskusní skupiny – např. cz.comp.text.docbook, resp. nebo . Máte mnohem větší šanci, že vám na dotaz někdo odpoví.

Chcete-li si dále popsané ukázky vyzkoušet, musíte mít nainstalován DocBook a některé podpůrné nástroje. V linuxových distribucích je vše dostupné v několika instalačních balíčcích. Ostatní mohou nejdříve prostudovat kapitolu 9 – „Instalace, kde je stručně popsána instalace nejdůležitějších komponent pro práci s docbookovými dokumenty. Pro snazší začátky si můžete stáhnout nějaký editor, který má podporu DocBooku včetně všech dalších nástrojů již přímo integrovánu – např. oXygen nebo XXE.

Pokud byste o DocBooku chtěli vědět více, mohu vám doporučit školení.

Tento dokument popisuje DocBook verze 4.5 a možnosti jeho zpracování pomocí XSL a DSSSL stylů. Neočekávám jeho další vývoj a velké změny, časem zveřejním novou příručku, která se bude věnovat výhradně DocBook 5.0 a XSL stylům. Z tohoto důvodu jsem se zároveň rozhodl zveřejnit i části dokumentu, které do této doby byly vyhrazeny jen účastníkům školení.

Ale dost řečí, pusťte se do studia.

— Jirka Kosek, 30. října 2001

© Jiří Kosek 2007
Tento dokument je určen výhradně pro osobní potřebu seznámení se systémem DocBook. Jakékoliv jiné použití, včetně dalšího šíření, pořizování kopií apod. je výslovně zakázáno a bude považováno za porušení autorských práv.